Penzion, Penzion Čenkovice, Ubytování Čenkovice | Chalupa Na stráni, Ubytování v Čenkovicích, penzion v čenkovicích | Ubytování v Čenkovicích - chalupa na stráni.Penzion, Penzion Čenkovice, Ubytování Čenkovice | Chalupa Na stráni, Ubytování v Čenkovicích, penzion v čenkovicích | Ubytování v Čenkovicích - chalupa na stráni.

  • head0
  • head2
  • head3

Kultura,památky

V okolí Čenkovic je velké množství památek ale i přírodních a jiných zajímavostí.

Hrad Lanšperk (26 km)- zřícenina

Hrad Žampach - zřícenina

Hrad Bouzov.(55 km)Typické romantické sídlo, působivá dominanta se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, chrliči, tvarem komínů. Všechny budovy nesou znaky četných přestaveb od gotiky až do 19. století, které se je pokusilo sjednotit v romanticky působivý celek. Natáčelo se zde několik pohádek.

Hrad Litice.(35 km) stojí v meandru řeky Divoké Orlice již od 13.století. Dnešní podoba pochází z doby Jiřího z Poděbrad. Zadlužené panství koupil od synů Jiřího z Poděbrad Vilém z Pernštejna a spojil je s blízkým Potštejnem, kam přenesl správní centrum. Význam hradu klesal, a protože ani pozdější majitelé nevěnovali údržbě náležitou pozornost, proměnil se pozvolna ve zříceniny. Od roku 1562 Litici vlastnili páni z Bubna. 19. století znamenalo urychlení zániku jednotlivých hradních objektů. Opravy z let 1890-1894, z dvacátých a třicátých let 20. století stabilizovaly jižní palác a věž, která dostala dnešní ochoz a zastřešení. V jižním paláci najdete malou expozici, věž nabízí výhled do okolí.

Hrad Potštejn.(37 km) Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.

Zámek Potštejn(37 km)

Zámek Letohrad(18 km)

Muzeum řemesel Letohrad-největší muzeum starých řemesel ve střední europě

Zámek Litomyšl(42 km) zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Zámek Velké Losiny(44 km)V 17. stol. byl zámek dějištěm známých čarodějnických procesů (V. Kaplický - Kladivo na čarodějnice).

Ruční papírna Velké Losiny-Ruční papírna byla založena Janem mladším ze Žerotína, který vrchnostenskou papírnou rozšířil hospodářské podniky svého panství. První archivní zmínkou o papírně je smlouva z 25. března 1596.

Zámek Opočno(61 km) je jedním z nejkrásnějších zámků v Čechách a v oblasti patří k nejnavštěvovanějším. Nejvýznamnější z rozsáhlých sbírek je obrazárna s díly italských, holandských a českých mistrů. Arkádové nádvoří rozlehlé renesanční zámecké budovy se otevírá do anglického parku s rybníky, vodopády, čínským pavilonem a s umělou jeskyní pro poustevníky, na který navazuje obora s daňky, muflony a jeleny Dybowského.

Zámek Nové Město nad Metují.

Zámek Častolovice.(46 km) První zmínky o tvrzi v Častolovicích pocházejí z r.1342. Jedním z nejvýznamnějších majitelů pozdějšího zámku byl Jiří z Poděbrad. Na přelomu 16. a 17.století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, který v 19.století získal novou podobu ve stylu anglické gotiky. V místnostech najdeme cenné a bohaté vybavení zahrnující dobu více než 300 let, mezi něž patří i rozsáhlá sbírka obrazů, uměleckých předmětů, porcelánu, nábytku a tapisérií. Je zde i galerie českých panovníků a velký rytířský sál patří k největším v Čechách.

Zámek Doudleby nad Orlicí.(40 km) Najdeme zde expozici slavkovského porcelánu a pozoruhodné sgrafitové fasády z 16.století, historické interiéry, soubor tapisérií a nábytku, expozice UPM Praha a České zbrojovky Uherský Brod v bývalé sýpce Vojensko-historické muzeum. K zámku patří i park založený roku 1809. V zámku se natáčel film Bathory.

Zámek Rychnov nad Kněžnou(42 km) v rozsáhlých prostorách ukrývá expozici Příroda Orlických hor a Podorlicka, ale také rodovou sbírku Kolovratů s více než 500 obrazy barokních mistrů. Rychnovský zámek je pravděpodobně jediným ze starších zámků, který je ve vlastnictví jediného rodu od jeho založení v r.1676. V Rychnově nad Kněžnou se narodil také spisovatel K.Poláček.

Zámek Moravská Třebová(36 km) vznikl postupnými dostavbami a přestavbami pozdně gotického hradu. Renesanční trojkřídlá stavba vznikla počátkem 17.století, další významnou úpravou zámek prošel v 19.století v duchu klasicismu.

Zámek Nové Hrady(57 km) je rokokový objekt vystavěný v letech 1774-77 hrabětem J.A.Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle návrhu J.Jägra. Býval pro svoji jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním komplexu nazýván také “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. V přízemí zámku je otevřena galerie s výstavou zdejšího rodáka spisovatele E.Frynty.

Zámek Úsov (45 km)V zámeckém muzeu mohou návštěvníci vidět mimořádnou kolekci loveckých a pytláckých zbraní, trofeje africké zvěře a lesnické, lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci.